تبلیغات هوشمند

اطلاعات بیشتر را دنبال کنید

حمل و نقل دریایی

ارسال بار از طریق دریا به تمام نقاط جهان

حمل و نقل دریایی

حمل و نقل دریایی

به روند جابجایی افراد، کالاها و غیره به ‌وسیله ی قایق، کشتی و دیگر شناورها از روی دریاها، اقیانوس ‌ها، دریاچه ‌ها، کانال‌ ها و رودخانه‌ ها، ترابری دریایی اطلاق می شود.امروزه این نوع ترابری به قدری رایج شده که برای شرکت های حمل و نقل دریایی مسیر رفت و برگشت خاصی تعیین گردیده که به خطوط اصلی دریایی مشهورند.مهم ترین این راه ها که برای 8 شرکت بین المللی معروف در نظر گرفته شده عبارتند از : راه شمالى اقيانوس آرام، راه جنوبى اقيانوس آرام، راه اقيانوس اطلس شمالي، راه کانال سوئز، راه کانال پاناما، راه آمريکاى جنوبی، راه اروپا به آمريکاى جنوبي، راه جنوب آفريقا.امروزه بیشتر شرکت های تجاری و دولت ها به این نوع حمل و نقل تمایل بیشتری نشان می دهند از جهت آنکه نسبت به مسیرهای زمینی و هوایی ارزان تر بوده و نرخ باربری ثابتی دارد( به جز کشتی های آزاد که نرخ توافقی تعیین می کنند)، به علاوه بارهای سنگین تر که حتی بالای 200 هزار تن وزن داشته باشند به سادگی از طریق دریایی قابل جابجایی هستند.زمان حمل کالا نیز در این روش کوتاه تر است و خطراتی که در سایر روش های حمل و نقل کالا وجود دارد در این مورد کمتر رخ می دهد و حین جابجایی آسیبی به خود کالا یا کشتی و خدمه وارد نمی گردد.

حمل و نقل دریایی

Transshipment کراس استافینگ

برای حمل و نقل دریایی روش های متعددی وجود دارد.یکی از این روش ها ترانشیپ یا Transshipment می باشد.در این روشکالا در بندر از یک کشتی تخلیه و به کشتی دیگر انتقال می یابد.در روش کراس استافینگ یا Cross Stuffing، کانتینر حاوی محموله از یک کشتی به کشتی دیگر انتقال می یابد.روش دیگر حمل و نقل چارترینگ یا Chartering می باشد به این معنی که برای کالاهایی که به صورت حجیم می باشند و بارهایی که بدون هیچ گونه بسته بندی وارد کشتی می گردند نظیر آرد، گندم، شکر ، پنبه و غیره، کشتی رزرو یا اجاره می شود.روش های دیگر ترابری دریایی عبارتند از روش گروپاژ و پروژه ای، حمل و نقل کالا با کانتینر یخچالی برای کالاهای فاسد شدنی،حمل و نقل کالاهای فله و ...
در جابجایی کالا از طریق دریا نیز بارنامه نیاز است.بارنامه سندى است که بر حمل و نقل دريایى و تحويل کالا يا بارگيرى آن توسط حمل ‌کننده ی آن دلالت دارد و حامل بارنامه متعهد مى‌ گردد که کالا را در برابر این سند تحويل دهد. در حمل و نقل دريایى نیز مانند سایر مسیرهای ترابری، بارنامه اهميت به سزائى دارد به طوریکه در مقررات کنوانسيون ملل که به مقررات هامبورگ آلمان نیز مشهور است، بر این نکته تاکید شده.بدون در دست داشتن بارنامه کالا تحویل نمی شود.از لحاظ حقوقی نیز بارنامه نوعی رسید کالاست و دلالت بر وجود قرارداد حمل و نقل دارد.

جابجایی کالا از راه های دریایی

در حمل و نقل دریایی سه نوع بارنامه وجود دارد :
  1. بارنامه ی بارگيرى کالا :
    در این بارنامه نام کشتى که کالا در آن بارگيرى شده است، تاريخى که بارگيرى به‌عمل آمده است، ذکر مشخّصات مگیرنده ی بارو ساير شرايطى که لازم ذکر مى‌شود.این بارنامه به درخواست فرستنده ی کالا صادر می شود تا اطمینان یابد که جنس به خریدار یا نماینده ی او تحویل داده خواهد شد.
  2. بارنامه (اخذ مال‌التجاره) :
    اگر بار به بندر رسیده باشد ولی کشتی حامل آن هنوز به بندر نرسیده یا آمادگی بارگیری نداشته باشد، بارنامه ی اخذ کالا صادر می شود به این معنی که فرستنده جنس را به متصدی حمل و نقل تحویل داده تا در اولین فرصت توسط کشتی بارگیری و حمل گردد.
  3. بارنامه حمل جنس با چند کشتي :
    معمولا در مسیرهای برون قاره ای که حمل بار توسط بیش از یک کشتی صورت می گیرد.طی این بارنامه فرستنده سلامت کالای خود در همه ی این کشتی ها را تضمین می کند.
حمل و نقل دریایی

قوانین حمل و نقل دریایی

طبق ماده ۶۲ قانون دريایى ايران،حداقل چهار نسخه بارنامه باید صادر شود که نسخه اصلى متعلق به ارسال ‌کننده ی کالا مى ‌باشد و نسخه ی دوم براى گيرنده ی کالا يا کسى که بارنامه به نام و براى او صادر مى‌ گردد. نسخه ی سوم به کاپيتان کشتى تسليم مى ‌گردد و نسخه ی چهارم براى صاحب کشتى يا به کسى که نمايندگى قانونى او را بر عهده دارد ارسال مى ‌شود.همه ی این بارنامه ها باید دارای تاریخ، محتوا و شماره ی یکسان باشند.محتوای این بارنامه ها باید شامل اطلاعاتی در مورد نوع کالاى فروخته شده که مثلاً فرش است يا موادّ اوّليه يا قطعات ماشين، تاريخ بارگيري،شرايط بارگيرى و حمل بار، بندرى که در آن بارگيرى انجام شده است، تحويل جنس به‌وسيله خريدار و يا نماينده او يا ظهرنويس و يا فرد ديگر، تائيد کاپيتان کشتى مبنى بر اينکه کالا روى کشتى قرار دارد، تاريخ و امضاء و مهر و غيره برابر ضوابط و مقررات معمول باشد.

مسئولیت مستقیم آگهی ها، با آگهی دهندگان آن می باشد
$   22.21 طراحی شده: سایت اول
این وب سایت تابع قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران می باشد . و مسئولیت هرگونه مغایرتی با این قوانین در آگهی ها شخصا و راسا بر عهده ی آگهی دهنده خواهد بود
Visit us on Google+